DSC_7125 1 1.jpg

Ksawery Sowiński

Odpowiada za przygotowanie mentalne Grup Turniejowych i indywidualny rozwój naszych tancerzy. O jakimkolwiek sporcie pomyślisz, to prawdopodobnie Ksawery go uprawiał – mistrzostwo województwa w siatkówce, turnieje tenisowe, taktyka. Od dziecka interesowało go WSZYSTKO od Człowieka, przez klocki LEGO, aż po motywację... i to właśnie ciekawości poznawania świata zawdzięcza swoje wykształcenie. Bowiem nie ma bardziej rozwijających ciekawości studiów niż studia psychologiczne.

 

Ksawery Sowiński – ukończył Uniwersytet Gdański na kierunku Psychologia w specjalizacji Organizacja, Zarządzanie i Marketing, a broniąc pracy magisterskiej z zakresu psychologii sportu. Tak to, zamiłowanie do przekraczania granic połączyło sport i psychologię w jego ścieżkę życiową. W Londynie ukończył kursy trenera piłki nożnej (Level 1 & 2) oraz treningu dzieci i młodzieży do najwyższego możliwego poziomu Module 2, a także kształcił się tam w kierunku mentoringu dorosłych zawodników.

Dlatego też pasja do sportu i psychologii pchnęła go do bycia trenerem i trenerem mentalnym w akademiach piłki nożnej – Arki Gdynia (2015 – 2019) oraz Bałtyku Gdynia (2019-2021) oraz do prowadzenia lub wykładania podczas wielu konferencji (m.in. PZKosz, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski) i kursokonferencji (np. PomZPN, PZPN) dla trenerów. W międzyczasie był też psychologiem kadr młodzieżowych PZKosz w koszykówce, uczestnicząc w przygotowaniach kadr do ME w 2019r. W pracy z kadrami narodowymi budował profile psychologiczne zawodników i zawodniczek w celu najlepszego dopasowania komunikacji trener - zawodnik, jak i wskazania najlepszego wykorzystania talentu zawodników i zawodniczek podczas zawodów. Z tańcem związany jest zawodowo poprzez współpracę z parami tańca towarzyskiego Szkoły Tańca Pasja – Roberta Rowińskiego oraz prowadząc warsztaty integracyjne dla Kolektywu Ruchu na jesień 2020 roku.

Ksawery kieruję się zasadą – najpierw Człowiek, potem Zawodnik – opierając swoje metody o budowanie trwałych sposobów działania, które nie ograniczają się do osiągania wyników, a są podstawą budowania i wspierania pełnego rozwoju Człowieka. W swojej pracy naciska przede wszystkim na spójną współpracę w triadzie Rodzice – Trenerzy – Zawodnicy/czki. Prywatnie zawsze marzył, żeby nauczyć się tańczyć tango, z którym to związany jest jeden z jego ulubionych cytatów, jak i filozofia, którą się kieruje w treningu mentalnym: „No mistakes in tango, not like life. It's simple. That's what makes the tango so great. If you make a mistake, get all tangled up, just tango on." (W tangu, inaczej niż w życiu, błędy nie mają wpływu. To proste. To jest to co sprawia, że tango jest tak wspaniałe. Jeśli popełnisz błąd i poplączesz kroki, po prostu tańcz dalej.)